Przygotuj się!

wyścig

Zanim zaczniesz biegać po urzędach usiądź na chwilę. Weź kartkę papieru lub otwórz plik w edytorze tekstu. I przygotuj następujące dane.

  1. Kody PKD – na dzień dzisiejszy interesuje cię zestawienie PKD 2007. Dla normalnego człowieka to nieco szalone, opisywać działalność gospodarczą kodami. Możesz skorzystać np. z tej listy . Poczytaj opisy i wybierz kody, które opisują czynności, które będziesz wykonywał w swojej firmie.
  2. Urząd Gminy, do którego będziesz zgłaszał swoją działalność. Teoretycznie jest to Urząd Gminy, na terenie której mieszkasz. (Pamiętaj jednak, że w Polsce nadal podlegamy obowiązkowi meldunkowemu. W moim Urzędzie, zanim wpiszą cię do Ewidencji Działalności Gospodarczej sprawdzają, czy jesteś zameldowany na terenie gminy. Niezameldowanym odmawiają.)
  3. Gdzie podlegasz ubezpieczeniom społecznym. Płacisz ZUS czy KRUS? Jeśli ZUS, to do którego inspektoratu podlegasz?
  4. Wybierz formę opodatkowania podatkiem dochodowym.
  5. Określ Urząd Skarbowy dla podatku dochodowego. To również jest Urząd właściwy dla twojego miejsca zamieszkania. (Patrz uwaga w punkcie 2.).
  6. Zastanów się czy będziesz płacił VAT (większość nowo zakładanych firm, może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Jednak niektóre nowe firmy muszą, a niektóre chcą płacić VAT. )
  7. Ustal Urząd Skarbowy właściwy dla podatku VAT. Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli:

a. Miejsce prowadzenia działalności znajduje się na terenie Urzędu, któremu podlegasz z podatkiem dochodowym – to odpowiedź jest jasna. Masz tylko jeden Urząd.

b. Prowadzisz działalność w miejscu, które nie podlega twojemu Urzędowi właściwemu dla podatku dochodowego. Jako płatnik VAT rejestrujesz się w Urzędzie właściwym dla miejsca prowadzenia działalności.

c. Prowadzisz działalność w kilku miejscach, i przynajmniej jedno z nich podlega pod twój Urząd właściwy dla podatku dochodowego, wtedy w tym Urzędzie również rejestrujesz się jako płatnik VAT.

Wiele osób ma wątpliwości jaką formę rozliczania podatku dochodowego może wybrać, czy musi płacić podatek VAT czy nie czy też któremu Urzędowi podlega do określonego podatku. Istnieją dwa proste rozwiązania, umożliwiające rozwianie tych wątpliwości:

1. Jeszcze przed założeniem działalności wybrać biuro rachunkowe, które będzie zapewniało obsługę księgową twojej firmy. Biuro, które dba o klienta pomoże przygotować dokumenty i podpowie z jakimi zgłoszeniami, gdzie i w jakiej kolejności się udać.

2. Drugie rozwiązanie jest może trochę trudniejsze: najpierw zrobić rozeznanie we własnym zakresie, a w razie wątpliwości zadzwonić lub wybrać się do Urzędu. I pytać.

Dodaj komentarz